Elementi na ekranie!

Po raz ósmy studenci Akademii Muzycznej w Krakowie, a konkretnie członkowie Koła Naukowego Studentów Teorii Muzyki zwierają szyki, by zorganizować niezwykłe wydarzenie – Elementi. Z jednej strony to pełnoprawna konferencja naukowa, z drugiej seria koncertów. Wszystko odbywa się w ciągu trzech dni i panuje niezwykła atmosfera rozpięta się między artystyczną cyganerią, a profesjonalną produkcją festiwalową. W ubiegłym roku Szafa miała nad tym wydarzeniem swój patronat i – nie ukrywam – bardzo się ucieszyłem, gdy dobrze mi już znana ekipa odezwała się w sprawie kolejnej edycji. Przekazuję zatem, co następuje:

Elementi 8: EKRAN, czyli dźwięki i piksele

Elementi to coroczne wydarzenie, w którym cała uwaga skoncentrowana jest na muzyce współczesnej: tworzonej, wykonywanej i interpretowanej tu i teraz. Ósma edycja, która odbędzie się od 6 do 8 marca 2020 roku w murach Akademii Muzycznej w Krakowie, obejmie między innymi dwudniową konferencję naukową, cztery koncerty muzyki nowej, wykłady i spotkania z zaproszonymi gośćmi. W tym roku hasłem przewodnim Elementi jest EKRAN – bierzemy zatem na warsztat wszystko to, co związane z multimedialnością i intermedialnością muzyki, z jej aspektem wizualnym, z twórczością filmową i sceniczną, komercyjną i artystyczną. Chcemy także zastanowić się nad znaczeniem muzyki w kontekście zachodzących obecnie przemian społecznych, kulturowych i rozwoju technologicznego.

fot. Magda Woch

Z roku na rok Elementi – konferencja i koncerty – stają się coraz bardziej wyrazistym punktem na mapie muzycznych wydarzeń nie tylko Krakowa, ale całej Polski. W zbliżającej się edycji wykłady wygłoszą teoretyk muzyki Krzysztof Szwajgier oraz muzykolog Jan Topolski, a także kompozytorzy: Joanna Bailie i ÓscarEscudero. Na koncertach muzyki nowej tradycyjnie usłyszymy utwory młodych polskich kompozytorów, studentów i doktorantów Akademii Muzycznej w Krakowie. Ale nie tylko – tradycją stało się także sięganie po ważne i aktualne dzieła wybitnych, współczesnych twórców oraz zapraszanie znanych, profesjonalnych zespołów specjalizujących się w ich wykonawstwie. W tym roku duński Ensemble CurrentResonance oraz krakowska Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zagrają, między innymi, kompozycje Michaela Beila, Simona Steena-Andersena czy Alexandra Schuberta. Jeden z planowanych koncertów – zorganizowany w galerii 360° Hevre we współpracy z Wydziałem Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – przybierze nieco inny, bardziej performatywno-audiowizualny (a później być może swobodnie-imprezowy) charakter.

Z historii Elementi

Elementi pomyślane zostało już na początku – w 2013 roku – jako wydarzenie integrujące, w którym punkt ciężkości nie przechyla się w żadną stronę, lecz sytuuje się pomiędzy kompozycją a teorią muzyki, pomiędzy tworzoną teraz i wykonywaną na żywo muzyką a pogłębioną refleksją na tematy w muzyce najbardziej aktualne. Stąd też podwójna formuła Elementi, w skład której wchodzą zawsze konferencja naukowa oraz koncerty muzyki nowej. Oba dopełniające się komponenty łączy wspólny temat przewodni – co roku inny. Ale to nie wszystko: w ramach Elementi odbywają się także spotkania, warsztaty, wystawy, instalacje.

W organizacji wydarzenia – mającego miejsce corocznie na Akademii Muzycznej w Krakowie – ze studentami współpracują doktoranci i pracownicy uczelni, skupieni wokół Koła Naukowego Studentów Teorii Muzyki (z dr Ewą Wójtowicz, a wcześniej dr Ewą Siemdaj jako opiekunami koła) oraz Koła Naukowego Studentów Kompozycji (którym opiekuje się prof. dr hab. Anna Zawadzka-Gołosz).

Pierwsza edycja Elementi miała miejsce 22 marca 2013 roku. „Przyjęty przez nas tytuł rozumiemy w najszerszym znaczeniu. Elementi to cząstki, pierwiastki, zasady, żywioły i początki. W kolejnych latach chcemy zająć się tymi aspektami muzyki, które w ostatnim stuleciu zyskiwały coraz większe znaczenie i ulegały najbardziej dynamicznym przemianom, wywierając decydujący wpływ na obraz dzisiejszej muzyki” – pisali w liście programowym Dominika Micał oraz Szymon Strzelec, pomysłodawcy i organizatorzy wydarzenia. Już w ramach pierwszej edycji Elementi, której tematem przewodnim był KOLOR, odbyła się nie tylko konferencja naukowa i koncert muzyki nowej, ale także wystawa obrazów oraz rozmowa z kompozytorem i malarzem prof. Zbigniewem Bujarskim.

Idea Elementi przyjęła się i zaczęła ewoluować. Kolejne edycje przebiegały pod hasłami:

  • Elementi 2: CZAS I PRZESTRZEŃ, 28 lutego-1 marca 2014,
  • Elementi 3: INSTRUMENT, 20-21 lutego 2015,
  • Elementi 4: ARTYKULACJE, 4-5 marca 2016,
  • Elementi 5: TECHNO, 17-19 marca 2017,
  • Elementi 6: PERFORMATYKA, 9-11 marca 2018,
  • Elementi 7: RETRO, 1-3 marca 2019, z prologiem 28 lutego.

Ósma edycja, której hasłem przewodnim jest EKRAN, odbędzie 6-8 marca 2020 roku.

W ramach konferencji naukowych refleksję studentów i doktorantów wzbogacały zazwyczaj wykłady tematyczne. Do ich wygłoszenia zapraszani byli wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie: Anna Zawadzka-Gołosz, Wojciech Ziemowit Zych, Marek Chołoniewski, Mateusz Bień, Agnieszka Draus, Marcin Strzelecki, Andrzej Mądro. W podobnej roli występowali także zaproszeni goście specjalni z innych ośrodków: Marcin Trzęsiok, Jagoda Szmytka, Sławomir Wojciechowski, Tadeusz Wielecki, Artur Zagajewski, Monika Pasiecznik, Olga Drenda, Roman Dziadkiewicz.

Monika Szpyrka i Paweł Malinowski, fot. Magda Woch

Na koncertach, oprócz dzieł klasyków współczesności i kompozytorów o ustalonej renomie (Antona Weberna, Pierre’a Bouleza, Pawła Szymańskiego, Georgesa Aperghisa, Johannesa Kreidlera, Jennifer Walshe, Petera Ablingera, Alexandra Schuberta, Brigitty Muntendorf, Tadeusza Wieleckiego, Artura Zagajewskiego), obecne są także – a może przede wszystkim – utwory młodych twórców, studentów kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykonywane przez młodych muzyków, studentów instrumentalistyki krakowskiej uczelni, utwory te pisane są często specjalnie z myślą o Elementi, w nawiązaniu do aktualnego tematu przewodniego.

Karolina Dąbek 

Program konferencji dostępny

>> TUTAJ <<

projekt plakatu: Antek Korzeniowski

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Zofia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zofia
Gość

Brzmi bardzo ciekawie. Rzeczywiście, muzyka na przestrzeni lat bardzo się zmieniła. Piękne jest to, jak ktoś potrafi wychwycić te zmiany i jednocześnie nie tylko krytykować, ale znaleźć coś pozytywnego we wszystkim.